برند سازی در اینستاگرام

branding in instagram

ابزارهای بازاریابی روزبه‌روز در حال پیشرفت و پیچیدگی است و ما باید برای کسب و کار خود به دنبال راه‌های کم‌هزینه و نتیجه‌بخش باشیم. شبکه‌های اجتماعی با ورودشان دنیای تازه‌ای برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ ساختند که با استقبال زیادی از سوی مردم روبه‌رو شد و به یکی از سریع‌ترین روش‌های ارتباطی با مشتریان تبدیل شد. بعد از جنجال فیس‌بوک و گسترش تلفن‌های همراه هوشمند، شبکه‌های اجتماعی موبایلی شوک دیگری به خدمات بازاریابی اینترنتی و برند سازی وارد کردند که اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که هنوز از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید باید بدانید که یکی از ابزارهای قدرتمند  رایگان را نادیده گرفته‌اید و وقت آن رسیده که سریع‌تر دست‌به‌کار شوید و در شبکه‌های اجتماعی معروف اقدام به فعالیت بازاریابی هدفمند و صحیح کنید.

اینستاگرام شبکه اجتماعی قدرتمندی است که در این چند سال مقام اول را در تعداد کاربران فعال به خود اختصاص داده است بنابراین بهتر است در اولین گام، حساب کاربری اینستاگرام شرکت خود را فعال کنید و سپس در کانال‌های دیگر دنیای مجازی سفر کنید.

از نظر افراد تازه‌کار و بهانه‌گیر، در اینستاگرام خیلی سخت می‌توان فروش ایجاد کرد و شبکه‌های اجتماعی صرفاً جهت تفریح و سرگرمی است. در پاسخ به عزیزان باید عرض کنم که اکثر مردم به دنبال تفریح و سرگرمی هستند و شبکه‌های اجتماعی یکی از ابزارهای تفریح و سرگرمی مردم کشور ماست و همین موضوع دلیل خوبی است که متوجه شوید مردم ما زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و این فرصت مناسبی برای شماست تا خدمات و محصولات خودتان را با روش صحیح بازاریابی شبکه های اجتماعی نمایش دهید. از طرفی قبول دارم که فروش در اینستاگرام با وجود کلاه‌برداری‌های اینترنتی که انجام می‌شود به‌راحتی اتفاق نمی‌افتد و نیازمند این است که به کاربران تازه‌وارد به صفحه اینستاگرام شما، نشان دهید که شما، محبوب و مورد اعتماد هستید. درواقع باید به کاربران تازه‌وارد نشان دهید که شما از سوی جامعه کثیری از مردم مورد تأیید قرارگرفته‌اید و شما را دنبال می‌کنند. این نکته اصلی‌ای است که قصد دارم با ۶ روش به شما نشان دهم که چگونه برند سازی اینستاگرامی ( آموزش برندینگ ) کنید تا اعتماد و محبوبیت کسب کنید تا منتهی به فروش مستقیم یا غیرمستقیم شود.

 

  1. پشت‌صحنه در برندسازی

از موارد مربوط به پشت‌صحنه کسب و کارتان که به‌صورت رسمی تا به حال اعلام نکرده‌اید، فیلم و عکس تهیه کنید. برای مثال از افراد پشتیبانی که در شرکتتان مشغول فعالیت هستند عکس تهیه کنید. نشان دهید زمانی که مشتریان شما تماس می‌گیرند چه کسانی و در چه محیطی پاسخگوی شما هستند. یا کارمندان بخش‌های مختلف شرکتتان را نشان دهید که با علاقه مشغول انجام کار هستند. می‌توانید خط تولید خود را به نمایش بگذارید و نشان دهید که پشت این صفحه اینستاگرام یک شرکت معتبر است که دلسوزانه خدمات خود را ارائه می‌کند.

  1. عکس از مشتریان در برندینگ

اگر کار شما به‌گونه‌ای است که شما همیشه با مشتریان به‌صورت حضوری در ارتباط هستید به‌راحتی می‌توانید هنگام حضور مشتریان از این فرصت استفاده کنید و از آن‌ها عکس تهیه نمایید تا نشان دهید بسیاری از افراد از شما خرید می‌کنند. اگر شما به‌صورت مستقیم و حضوری با مشتریان در ارتباط نیستید می‌توانید از فرصت‌های نمایشگاهی که در بازه‌های زمانی مختلف با بازدیدکنندگان در ارتباط هستید استفاده کنید و نشان دهید که استقبال مردم از غرفه شما بی‌نظیر است. لازم نیست این‌ها را به زبان‌آورید، همین‌که شما عکسی از جمعیت افراد بازدیدکننده در غرفه تهیه می‌کنید خود بیانگر این موضوع هست!

 

  1. فرد روابط عمومی در برندسازی

در مقاله قبلی در مورد این موضوع توضیح داده شد که هر برندی نیازمند فردی است که معرف و سخنگوی برند باشد. برای مثال مایکروسافت از مؤسس خود یعنی بیل گیتس برای این موضوع استفاده می‌کند یا فرش عظیم زاده و آیس پک و پدر خوب در ایران از همین راهکار استفاده می‌کنند و از مؤسس خود به‌عنوان سخنگوی برند استفاده می‌کند که البته همیشه این‌طور نیست که مدیر و یا مؤسس سخنگوی برند باشد در مواردی که مدیر تمایل نداشته باشد و یا در دسترس نباشد از تکنیک‌های دیگری استفاده می‌شود.

برای برند سازی در اینستاگرام می‌توان از تصاویر این فرد در جلسات تجاری شرکت و یا تصاویری که مربوط به فعالیت‌های روزانه اوست استفاده کرد. گاهی می‌توان شرکای تجاری را نشان داد که با این فرد تعاملات خوبی داشته‌اند و مهر تأیید به او می‌زنند که درواقع این تأیید کردن به نشانه تأیید کردن برند شما تمام می‌شود.

 

  1. آشکار کردن پنهان‌ها در برندینگ

دلیلی به مخاطبان بدهید تا ابراز وجود کنند برای مثال مسابقاتی طراحی کنید که برای شما تصاویر یا فیلمی ارسال کنند و کسانیکه بیشترین لایک را دریافت کنند برنده می‌شوند. به نظر شما دلیل این کار چیست؟ زمانی که شما چنین مسابقه‌ای برگزار می‌کنید، کسانیکه در مسابقه شما شرکت می‌کنند برای جمع‌آوری لایک، تصویر ارسالی خودشان در صفحه اینستاگرام شما را همه‌جا تبلیغ می‌کنند و به دوستان و آشنایان معرفی می‌کنند و این موضوع سبب می‌شود که فرد تازه‌واردی که وارد صفحه اینستاگرام شما می‌شود با انبوهی از لایک ها و نظرات روبرو شود درنتیجه متوجه می‌شود خیلی از افراد درگیر صفحه شما هستند و شما را روزانه پیگیری می‌کنند. بعد از مسابقات حتماً تصویر افراد برنده را با جوایزی که همراه با رنگ‌سازمانی و لوگوی شماست منتشر کنید. شما میتوانید برای دریافت خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ مسیرذهنی همین حالا به بخش مدیریت رفته و درخواست خود را اعلام کنید تا کارشناسان در اولین فرصت به درخواست های شما و پاسخ دهند.

 

  1. تولید محتوای آموزشی اختصاصی برای برندسازی

در همه کسب و کارها می‌توان محتوای آموزشی تخصصی تولید کرد برای مثال اگر شما فروشگاه کفش دارید می‌توانید در چند تصویر نشان دهید که چه کفش‌هایی مناسب برای خرید نیستند و مردم را از اشتباهات خرید آگاه کنید و یا اگر کافی‌شاپ دارید می‌توانید طرز تهیه انواع قهوه و یا دسرهای مختلف را آموزش دهید. این آموزش‌ها باعث می‌شود که در ذهن مخاطبان شما معتبر شمرده شوید.

حتی اگر نوسانات قیمت در حوزه کاری شما بسیار بالاست می‌توانید لیستی از قیمت‌ها را به‌روز منتشر کنید. برای مثال قیمت لب تاپ، گوشی تلفن همراه، طلا و ارز از این دسته هستند که شما با اعلام قیمت نشان می‌دهید که شما در حوزه کاری خود نسبت به رقبا مرجع هستید. در دو سال پیش که با نوسانات زیادی روبرو بودیم بعضی از صرافی‌ها با استفاده از این تکنیک توانستند کاربران زیادی را جذب کنند.

 

  1. معرفی قبل از عرضه در برندینگ

بعضی از کسب و کارها به‌نوعی است که محصولات جدید به‌صورت ماهانه و سالانه دارند. این‌گونه شرکت‌ها می‌توانند قبل از اینکه محصول را به‌صورت رسمی رونمایی کنند شروع به معرفی بخش‌های مختلف محصول جدیدشان کنند. از این ترفند در فیلم‌های سینمایی پرفروش هالیوودی به‌شدت استفاده می‌شود. قبل از اینکه فیلم بر روی پرده نمایش داده شود از ماه‌ها قبل شروع می‌کنند به مستندات پشت‌صحنه این فیلم و به‌مرور مصاحبه‌هایی را با بازیگران اصلی نشان می‌دهند و زمانی که نوبت به نمایش اصلی می‌رسد همه مردم از قبل آماده خرید بلیت چنین فیلمی هستند. اپل هم با مدیریت جدید برای رونمایی از گوشی‌های جدیدش از همین تکنیک در حال استفاده است و کاری می‌کند که مخاطبین اصلی لحظه‌شماری کنند تا فروش این محصول آغاز شود و بدین ترتیب رکورد فروش و صف برای خرید محصول جدیدشان را تغییر می‌دهند. شما هم برای محصولات جدیدتان می‌توانید از همین روش و یا ترکیب با روش مسابقه استفاده کنید برای مثال چند عکس نامعلوم از محصول جدیدتان منتشر کنید و اعلام کنید که ۱۰ نفر از کسانیکه درست تشخیص دهند که این چیست مبلغ یک‌میلیون تومان جایزه داده می‌شود!

پیش از این، مقاله ای در خصوص افزایش فالوور اینستاگرام نوشته شده است که ۹ روش کاربردی را به شما نشان می دهد که در کنار این مقاله شما را از آموزش های بیش از اندازه در این حوزه بی نیاز می کند.

منبع: مجله راز شماره ۸۷ – نویسنده: نادر قاهری

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید

نظرات (1)

ارسال دیدگاه

69 − = 68