هرآنچه باید در مورد ساندویچ پانل سردخانه‌ای بدانیم

ساندویچ پانل

به طور كل سردخانه به فضای بسته‌ای گفته می‌شود كه لازم است دمای آن از مثبت 5 درجه سانتیگراد به پایین باشد. سردخانه‌ها به دو دسته بالای صفر و زیر صفر تقسیم می‌شوند و لازم است دما و میزان رطوبت آن‌ها به طور مداوم كنترل ‌شود. از سردخانه‌ها معمولا برای نگهداری انواع مواد غذایی، گوشت، مرغ و ماهی، انواع لبنیات، میوه و صیفی‌جات و همچنین تجهیزات پزشکی، دارویی و شیمیایی استفاده می‌شود. به جهت جلوگیری از هدر رفتن انرژی، تمامی اتاق‌های سردخانه، دیوارها، سقف و كف باید عایق باشند به همین دلیل لازم است در ساخت سردخانه‌ها از مصالح عایق استفاده شود تا از ورود و خروج هوا به داخل سردخانه جلوگیری شود. یکی از برترین تولید کنندگان ساندویچ پانل سردخانه ای ، https://mammutworld.com  (دنیای ماموت) است که چندین سال در تولید و توسعه این محصولات، سابقه دارد

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

ساندویچ پانل (Cold storage sandwich panels) یک نوع پرکاربرد از ساندویچ پانل‌ها است که اکثرا در مواردی که مسئله جلوگیری از افزایش دما و برودت اهمیت داشته باشد، از آن استفاده می‌شود. اگر بخواهیم برای ساندویچ پانل سردخانه‌ای مثالی بزنیم باید بگوییم از این نوع ساندویچ پانل‌ها در ساخت دیوار و سقف اتاقک‌های سردخانه‌‌ها و یخچال‌های نگهدارنده مواد غذایی استفاده زیادی می‌شود. همچنین استفاده از این نوع ساندویچ پانل برای انبارهای کالاهای خشک و سایر سازه‌هایی که در آن کنترل درجه حرارت و عایق کاری بسیار مهم است، ایده‌آل است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این ساندویچ پانل نیز همچون سایر ساندویچ پانل‌ها از سه لایه اصلی تشکیل شده است. این سه لایه شامل دو لایه فلزی در اطراف و یک لایه از جنس فوم عایق در وسط، به صورت ساندویچی، است. ساندویچ پانل‌ سردخانه‌‌ای معمولا دارای ضخامت بیشتری نسبت به ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری است. علت ضخامت بیشتر این پانل‌ها این است که ضخامت بیشتر، هدایت حرارتی صفحات را کاهش می‌دهد. این موضوع، مهم‌ترین ویژگی‌های پانل‌های سردخانه‌ای است. بیایید نگاهی به ویژگی و مشخصات این سه لایه‌ اصلی در یک ساندویچ پانل سردخانه‌ای بیاندازیم.

لایه‌ی مرکزی

پلی یورتان ماده‌ای است که در ساخت ساندویچ پانل سردخانه‌ای به عنوان لایه مرکزی استفاده می‌شود. هدف از ساخت انواع سردخانه ایجاد محیطی است که از تغییر دمای محیط داخلی خود جلوگیری کند؛ به همین دلیل، پلی یورتان بهترین گزینه برای ساخت ساندویچ پانل سردخانه‌ای است. این ماده پایین‌ترین ضریب هدایت حرارتی را نسبت به سایر مواد مورد استفاده در هسته مرکزی ساندویچ پانل را دارد.

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان (Polyurethane)یک ماده شیمیایی است که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به وجود می‌آید. این ماده ویژگی‌هایی دارد که باعث شده است کاربرد زیادی در صنایع مختلف داشته باشد. یکی از آن‌ها ضریب هدایت گرمایی پایین آن است. ضریب هدایت گرمایی پلی یورتان اختلاف بسیار زیادی با متریال سنتی دارد. ضریب هدایت حرارتی آجر، پلی استایرن، پشم سنگ و … همگی ضریب انتقال گرمایی بیشتری نسبت به پلی یورتان دارند. پلی یورتان همچنین نسبت به پلی استایرن و پشم سنگ نیز دارای ضریب انتقال گرمایی پایین‌تری است.  از این مقایسه نتیجه می‌گیریم پلی یورتان نسبت به تمامی متریال‌های سنتی و جدید، گزینه مناسب‌تری برای ساخت ساندویچ پانل  سردخانه‌ای است.

همین ویژگی باعث شده است که ضخامت مورد نیاز برای ساخت دیواره‌های عایق استاندارد برای انواع سردخانه‌ها و یخچال‌ها کاهش پیدا کند. ضخامت استاندارد فوم عایق حرارتی سردخانه‌هایی که با ساندویچ پانل پلی یورتان ساخته می‌شود چیزی حدود 3.5 سانتی متر است. البته تعیین ضخامت لایه عایق برای ساندویچ پانل‌ سردخانه‌‌ای یک امر تخصصی است که تنها یکی از عوامل موثر آن، جنس فوم عایق است. برای مثال یکی از عوامل مهم در تعیین ضخامت مورد نیاز برای یک پروژه، شرایط دمایی است. هر چقدر که دمای مورد نیاز کمتر باشد، ضخامت فوم عایق باید بیشتر باشد. ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای می‌توانند برای دمای بسیار پایین نیز ساخته شوند.

صفحات فلزی

در ساندویچ پانل سردخانه‌ای معمولا از ورق‌های گالوانیزه و آلوزینک استفاده می‌شود. استفاده از ورق آلوزینک و گالوانیزه باعث می‌شود ساندویچ پانل سردخانه‌ای در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، خوردگی، سرما و گرما مقاومت بالایی از خود نشان دهد. در پانل‌های سردخانه‌ای، معمولا ورق‌های فلزی به شکل نر و مادگی ساخته می‌شوند. این صفحات به علت ویژگی‌های ظاهری خاصی که دارند، در هنگام نصب، لبه‌های آن به خوبی در کنار هم قرار گرفته و چفت می‌شوند. همچنین می‌توان به کمک چسب عایق، آن را درز بندی کرد و به وسیله آن‌ها محیط ایزوله‌ای را به وجود آورد. چسب عایق ساندویچ پانل با چسب‌های معمولی تفاوت دارد.

کاربرد‌های ساندویچ پانل سرد خانه‌ای

معمولاً ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای برای ساخت سردخانه‌های مختلف و فریزر‌ها نگهدارنده مواد لبنی و پروتئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تمامی موادی را که نسبت به حرارت و گرما حساس هستند را در سردخانه‌های ساخته شده با ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای می‌توان نگهداری کرد. ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای با به وجود آوردن محیطی ایزوله و کاملاً بهداشتی از نفوذ حرارت از محیط بیرون به داخل سرد خانه و خارج شدن هوای سرد از داخل سرد خانه به محیط اطراف جلوگیری می‌کند.

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای عایق‌های بسیار خوبی در مقابل حرارت، رطوبت و صدا بوده و می‌توان آن‌ها را برای ساخت دیوار‌ها و سقف سردخانه‌ها با کارایی‌های مختلف به کار گرفت.

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای برای ساخت Clean room بسیار مناسب هستند. معمولاً اتاق‌های تمیز طراحی ویژه‌ای داشته و فشار در این محیط‌ها باید ثابت نگه داشته شود؛ چرا که باید میزان ذرات معلق در هوا و ورود آن‌ها را به حداقل رساند.

ساخت و نگهداری این اتاق‌ها برای کنترل شرایط محیطی مانند تهویه، دما، رطوبت نسبی و فشار بسیار حائز اهمیت است. این پارامترا‌ها نگهداری محصول در محیطی کاملاً استریل را فراهم می‌کنند. در این زمینه هم ساندویچ پانل‌های سرد عایق‌بندی شده می‌توانند در زمینه ساخت و ساز کمک بسیاری باشند. ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای با قابلیت‌های کنترل دما و اتمسفر با عایق حرارتی و رطوبتی محیطی مناسب و استریل را برای نگهداری مواد به وجود می‌آورند. این نوع از ساندویچ پانل‌ها می‌توانند مانع از نفوذ هوا شده و سطح روکش شده آن‌ها به راحتی تمیز می‌شود.

ساندویچ پانل ماموت

ویژگی‌های مختلف ساندویچ پانل سردخانه‌ای

ساندویچ پانل‌های سرد خانه از ویژگی‌های بسیاری برخوردار بوده اما مهم‌ترین آنان که باعث محبوبیتشان شده شامل موارد زیر می‌شود:

  • این دیوار‌های آماده با فوم‌های عایق پلی یورتان در سایز‌های مختلف ساخته می‌شوند.
  • عایق‌های پلی یورتان با فشردگی ۴۰kg/ m³ به این دیوار‌های عایق تزریق می‌گردند.
  • پوشش‌هایی که برای ساخت این محصولات استفاده می‌شود مانند آلوزینک، ورق‌های رنگی، گالوانیزه و… عمر زیادی داشته و دوام آن‌ها را افزایش می‌دهد. سرهم‌بندی و باز کردن آن‌ها از هم بسیار ساده و راحت بوده و به عبارتی می‌توان گفت نصب سریعی دارند.
  • Sandwichpanel for cold storage یا همان ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای به منظور حفظ دمای سرد کارایی دارند.
  • رعایت بهداشت از ویژگی‌های مورد توجه و محبوب پانل‌های ساندویچی است.
  • این پانل‌ها در برابر عوامل مانند پوسیدگی و رطوبت بسیار مقاوم‌اند.
  • امکان سرهم کردن این پانل‌ها در مکان‌هایی که شاسی و دیوار ندارند، امکان‌پذیر است.
  • سازه‌هایی محکم برای استفاده در فضای‌های باز به شمار ‌می‌روند.

ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ای ماموت

ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ای ماموت، با پلی یورتان و ورق‌های گالوانیزه درجه یک ساخته می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل سردخانه‌ای ماموت علاوه بر مزایای عمومی این ساندویچ پانل‌ها، ویژگی‌های مثبت دیگری هم دارد. این محصول نسبت به سایر متریال‌های موجود، ضخامت کمتری دارد و این ویژگی باعث می‌شود تا این ساندویچ پانل‌ها ضمن دارا بودن خواص عایق‌، فضای بسیار کمتری اشغال ‌کنند.

از ویژگی‌های کلی عایق پلی یورتان به کار رفته در ساندویچ پانل سردخانه‌ای ماموت، می‌توان به ضد آب بودن، عایق حرارتی، مقاوم بودن در برابر قارچ و حشرات و … اشاره کرد.

جمع بندی

همانطور که یادآور شدیم، ساندویچ پانل‌ها به طور کلی از لحاظ هزینه و از نظر سرعت اجرا، کیفیت و عمر به مراتب بهتر از مصالح سنتی است. ساندویچ پانل سردخانه‌ای یکی از انواع ساندویچ پانل‌هاست که تمامی خصوصیات مد نظر از جمله، کیفیت بالا، سرعت بالا و هزینه کم را به همراه خواهد داشت. همچنین با توجه به اهمیتی که سبک‌سازی و کنترل هدر رفت انرژی در صنعت ساختمان دارد، استفاده از ساندویچ پانل‌ها می‌تواند بسیار مناسب باشد.

 

(متن بالا، یک رپرتاژ خبری است که سایت مسیرذهنی هیچگونه دخل و تصرفی در آن ندارد.)

ارسال دیدگاه

91 − = 85