علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته چیست

تغییر رنگ در تصویر دوربین مداربسته می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله مسائل فنی، شرایط نور و تنظیمات دوربین رخ دهد. برخی از افراد بر این تصور هستند که اگر بهترین برند دوربین مداربسته را خریداری کنند دیگر تغییر رنگ رخ نمی دهد. در حالی که عدم کیفیت دوربین مداربسته تنها یکی از علت های تغییر رنگ دوربین مدار بسته است. دلایل دیگری از جمله شرایط محیطی مکان نصب و یا تنظیمات نادرست می تواند علت تغییر رنگ باشد. در این مقاله می خواهیم به عواملی که موجب تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته می شود بپردازیم.

برند دوربین مداربسته

از دلایلی که تصویر دوربین مداربسته بدون کیفیت ارائه می شود برند دوربین است. دوربین های فیک و نونیم غالباً از کیفیت برند اصلی برخوردار نیستند. تصاویر با رنگ های غیر واقعی ارسال می شود. جزئیات و تصاویر در سیستم نظارتی از جهت امنیتی بسیار اهمیت دارد. در نتیجه رنگ و کیفیت تصویر را باید از فاکتورهای مهم برای خرید دوربین مداربسته دانست.

قیمت دوربین مداربسته

برخی به علت محدودیت در بودجه به دنبال دوربین های ارزان قیمت هستند. توصیه اکید کارشناسان در انتخاب و خردی دوربین مداربسته این است که قیمت دوربین مداربسته را تنها معیار انتخاب خود نکنید. معیارهای دیگر را در نظر بگیرید. هستند دوربین های مداربسته ای که از برند اصلی هستند، کیفیت مطلوبی ارائه می دهند و از قیمت مناسبی نیز برخوردارند.

دلایل تغییر رنگ تصویر دوربین مدار بسته

در اینجا چند دلیل متداول برای تغییر رنگ در تصاویر دوربین مدار بسته را بررسی می کنیم:

مسائل مربوط به تراز سفیدی: تعادل رنگ سفید، یک تنظیم دوربین است که رنگ های یک تصویر را طوری تنظیم می کند که در شرایط نوری مختلف طبیعی به نظر برسد. اگر تراز سفیدی به درستی کالیبره نشده باشد، رنگ‌های موجود در تصویر می‌توانند تغییر یافته یا غیرطبیعی به نظر برسند.

 

شرایط روشنایی: منابع نوری مختلف، مانند نور روز، نور فلورسنت و لامپ های رشته ای موجب می شوند رنگ ها به شکل متفاوتی در دوربین ایجاد شود. اگر تراز سفیدی دوربین به درستی برای محیط روشنایی خاص تنظیم نشود، می تواند منجر به تغییر رنگ شود.

نور مادون قرمزIR:  نور مادون قرمز، که برای دید در شب استفاده می شود، می تواند بر رندر رنگ تأثیر بگذارد. برخی از دوربین ها زمانی که نور مادون قرمز فعال است به حالت سیاه و سفید تغییر می کنند و در نتیجه یک تصویر تک رنگ ایجاد می شود.

شرایط کم نور: در شرایط کم نور، دوربین ها ممکن است از فیلترهای رنگی یا روش های پردازش متفاوتی استفاده کنند که می تواند دقت رنگ را تغییر دهد.

کیفیت سنسور دوربین: سنسورهای دوربین با کیفیت پایین ممکن است محدودیت هایی در دقت رنگ و محدوده دینامیکی داشته باشند که منجر به اعوجاج رنگ می شود.

تداخل یا از دست دادن سیگنال: اتصالات ضعیف کابل، تداخل یا از دست دادن سیگنال می تواند منجر به خراب شدن داده ها شود و بر دقت رنگ تأثیر بگذارد.

تنظیمات دوربین: تنظیمات نادرست دوربین مانند تنظیمات کنتراست یا دمای رنگ می تواند منجر به تغییر رنگ شود.

استهلاک اجزای دوربین: با گذشت زمان، اجزای دوربین مانند حسگرها و لنزها می توانند تخریب شوند و به طور بالقوه بر دقت رنگ تأثیر بگذارند.

بررسی تغییرات رنگ در تصاویر دوربین مداربسته:

بعد از نصب دوربین مداربسته می توانید تنظیمات رنگ دوربین را کنترل کنید. در برخی مواقع در ابتدا تصاویر به خوبی نمایش داده شده و بعدها با تغییر رنگ مواجه شده اید.در هر صورت برای بررسی تغییرات رنگ دوربین مداربسته از کالیبراسیون مناسب تراز سفیدی برای شرایط نوری خاص اطمینان حاصل کنید.

تنظیمات دوربین را برای تنظیمات رنگ بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را به حالت پیش فرض بازگردانید. اگر تعداد دوربین های مداربسته ای که دچار تغییر رنگ شده اند زیاد است می توانید یکی را بررسی کرده و تغییرات نهایی را در مابقی اعمال نمایید. کیفیت و وضعیت قطعات و کابل های دوربین را بررسی کنید. شرایط نور را در منطقه تحت نظارت ارزیابی کنید و تنظیمات دوربین را بر اساس آن تنظیم کنید. اگر تغییر رنگ همچنان ادامه دارد یا اگر مشکل بر عملکرد کلی دوربین تأثیر می گذارد، با یک متخصص مشورت کنید. نگهداری منظم، کالیبراسیون مناسب و استفاده از دوربین های با کیفیت بالا می تواند به کاهش مشکلات مربوط به رنگ در تصاویر دوربین مدار بسته کمک کند.

محل مناسب برای نصب دوربین های مداربسته

بهترین محل برای نصب دوربین های مداربسته ناحیه ایست که دوربین منطقه مورد نظر را تحت پوشش قرار دهد. این در حالیست که خود دوربین باید از دسترسی غیر مجاز و یا برخورد با اشیاء در امان باشد. اگر دوربین از استاندارد حفاظتی بالایی برخوردار نیست مکان نصب باید از نظر شرایط جوی، باران و برف و گردو غبار در شرایط مطلوبی باشد. زیرا دوربین نمی تواند مقاومت کافی در برابر رطوبت و گردوغبار داشته باشد.

در صورتی که برای نصب و راه اندازی سیستم نظارتی خود به شرکت های دوربین مداربسته درخواست داده اید، کارشناس شرکت برای بازدید محل مراجعه می کند. با توجه به انتظارات و اهداف نظارتی کارفرما و اصول نصب دوربین بهترین مکان ها را مشخص می کند. طرح اولیه کشیده شده و به اطلاع کارفرما می رسد. در صورت تایید کار توسط شرکت نصب و با هماهنگی کارفرما ادامه می یابد. بعد از راه اندازی سیستم، تست نهایی توسط کارشناسان انجام می شود. قبل از اقدام به خرید و نصب دوربین حتماً با کارشناسان متخصص مشورت نمایید.

 

 

 

 

(متن بالا، یک رپرتاژ خبری است که سایت مسیرذهنی هیچگونه دخل و تصرفی در آن ندارد.)

 

ارسال دیدگاه

+ 8 = 9