فواید کلاس موسیقی برای کودکان

یادگیری از طریق موسیقی در اوایل دوران کودکی یک روش فوق‌العاده موثر برای بچه‌ها در توسعه مهارت‌های اجتماعی و شناختی است. با ایجاد یک شرایط مناسب و انتخاب ساز موسیقی متناسب با علاقه کودک خود، می توانید به کودکان‌تان کمک کنید تا دانش موسیقی را یاد بگیرند. علاوه بر این آنها موضوعات مهم دیگر شامل نظم، پشتکار، افزایش ارتباط اجتماعی و… را نیز می‌آموزند. در این مقاله که کمک موسسه فرهنگی هنری آفرینش نوشته شده است به بررسی 3 کلاس موسیقی مناسب کودکان می‌پردازیم.

کلاس پیانو

در صدر لیست بهترین کلاس موسیقی و سازها، کلاس پیانو اولین پیشنهادی است که ما به والدین ارائه می‌کینم. نواختن پیانو برای نوازندگان در هر سنی مزایایی از جمله افزایش تمرکز، کاهش استرس، بهبود عزت نفس و افزایش مهارت‌های حرکتی ظریف را به دنبال دارد. پیانو سازی است که خلاقیت را به شدت افزایش می‌دهد و همچنین سواد موسیقیایی را هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری افزایش می‌دهد.

 

کلاس گیتار

کلاس‌ گیتار و یوکللی که سازی از خانواده گیتارهاست و منشا آن از کشور هاوایی است، پیشنهاد بعدی ماست. این ساز به صورت گیتارهای کوچک در فروشگاه‌های سازهای موسیقی نیز به فروش می‌رسد. یوکللی یک ساز عالی برای یادگیری نواختن برای کودکانی است که جثه مناسبی برای گیتار دست گرفتن ندارند. وجود سیم‌های نایلونی نواختن آن را آسان کرده و خود ساز را می‌توان با هزینه کم خریداری کرد. کودکان با این ساز از هماهنگی دست و چشم بهره مند خواهند شد.

 

کلاس درامز

درامزهای کلاسیک یا همان آکوستیک سازهایی متشکل از چند طبل با سایزهای متخلف و چند سنج فلزی است، البته نوازندگان حرفه‌ای اجزای دیگری را هم به آن اضافه می‌کنند اما درامز کلاسیک در میان کودکان و حتی بزرگسالانی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند کنترل خشم، استرس،ADHD(بیش فعالی) هستند بسیار محبوب است. درامز در میان سازهای دیگر یکی از سخت‌ترین و چالشی‌ترین سازهای جهان است زیرا این ساز نوازنده را مجبور می‌کند تا با پاها، دست‌ها و بیشتر عضلات بدن خود برای خلق آثار استفاده کند. اگر کودکی دارید که می‌خواهید انرژِی او را در راستای یک عمل مثبت و شاد تخلیه کنید و همچنین هدفی به او بدهید بهتر است به او درامز را پیشنهاد کنید و اگر در این میان نگران صدای بسیار بلند این ساز هستید می‌توانید از پدهایی که صدای ساز را تا 60 درصد و حتی بیشتر کاهش می‌دهند استفاده کنید یا از درام‌های الکتریک موسوم به وی درام استفاده کنید. مطمئن باشید اگر یک درامز را به خانه خود بیارید تمام اعضای خانواده دوست دارند آن را امتحان کنند. بنابراین کلاس‌های آموزش درامز می‌توانند مزایای بیشماری داشته باشند.

موسیقی به رشد مغز کمک می‌کند

مطالعات مختلف ثابت کرده است که درک زبان موسیقی می تواند به رشد کلی ذهنی کودک کمک کند. ارقام نشان می‌دهند که دانش‌آموزانی که ساز می‌نوازند و موسیقی تمرین می‌کنند در آزمون‌های استاندارد موفق‌تر هستند و همچنین احتمالاً نمرات بهتری در دبیرستان کسب می‌کنند. همچنین تحقیقات بیشتر نشان داده است که تمرینات موسیقی به طور فیزیکی سمت چپ مغز را درگیر کرده و آن را توسعه می‌دهد، که اثبات شده است که این بخش با پردازش زبان و استدلال درگیر است و باعث می‌شود مهارت‌های استدلالی و زبانی کودکان را افزایش دهد.

 

موسیقی استرس را از بین می برد و به کودکان یاد می‌دهد که تمرکز کنند

نواختن ساز یا حضور در کلاس موسیقی توجه کاملی را می‌طلبد. به همین دلیل، موسیقی ابزاری عالی برای کاهش استرس است که به آرامش ذهن و افزایش تمرکز کمک می‌کند.

 

موسیقی به کودکان کمک می کند تا ریاضیات را بفهمند

اگرچه این دو موضوع بسیار متفاوت به نظر می رسند، اما ریاضیات و موسیقی در واقع کاملاً مشابه هستند. پروفسور گوردون شاو از دانشگاه کالیفرنیا پس از مطالعه خود بر روی کودکان هفت ساله گفت: “وقتی کودکان ریتم را یاد می‌گیرند، نسبت‌ها و کسرها را در ریاضی نیز بهتر یاد می‌گیرند.

 

موسیقی می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد

با بهبود توانایی‌های خود با یک ساز خاص و دستیابی به اهداف، کودکان می‌توانند احساس رضایت زیادی داشته باشند و این می‌تواند عزت نفس آنها را تا حد زیادی بهبود بخشد. ریسک کردن و رویارویی با چالش‌ها برای رشد کامل پتانسیل کودک ضروری است.

نواختن و یادگیری موسیقی برای افراد در هر سنی از جمله کودکان مفید است

مزایای آموزش موسیقی فراتر از دوران کودکی است و  به صورت مادام العمر است. نشان داده شده است که آموزش موسیقی دارای مزایای بسیاری از جمله استدلال انتزاعی و خلاقیت است. کودکانی که از نظر موسیقی آموزش دیده اند، هر روز مهارت های شنیداری قوی‌تری دارند. موسیقی هر دو طرف مغز را درگیر می کند و کودکان را به چالش می کشد تا به طور همزمان روی چندین کار تمرکز کنند. حال بیایید با یکدیگر به بررسی سه کلاس موسیقی مناسب برای کودکان بپردازیم.

 

سخن آخر

در این مقاله به نقل از موسسه فرهنگی هنری آفرینش برای‌تان از سه کلاس موسیقی گفتیم که برای کودکان عالی هستند. اگر دوست دارید در کلاس‌های آفرینش شرکت کنید و یک اندوخته فرهنگی هنری باارزش را برای کودک خود بگذارید، می‌توانید از خدمات و کلاس‌های آفرینش بهره‌مند شوید.

 

ارسال دیدگاه

− 2 = 3