خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

با توجه به افزایش قیمت دلار و کم شدن ارزش تومان، بهتر است برای سرمایه گذاری زمین یا آپارتمان را انتخاب کنید. اما، بین این دو مورد، خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید. سعی می کنیم مزایا و معایب هر دو مورد را به همراه نسبت قیمت زمین به آپارتمان به طور کامل بررسی کنیم.

زمین بخریم یا آپارتمان؟

از دیرباز خرید زمین یکی از روش های خوب برای سرمایه گذاری بوده است. نسبت قیمت زمین به آپارتمان به عوامل مختلفی وابسته است. اگر زمینی را در منطقه خوبی بخواهید بخرید، قیمت بالاتری نسبت به یک آپارتمان در مناطق پایین تر دارد. به طور مثال، زمین در شهرک گرین لند چیتگر که منطقه مدرن و لوکسی محسوب می شود، گران تر از آپارتمان قدیمی در مناطق پایین تهران است. اما، در مقایسه بین این دو، باید گفت که به دلایل زیر، خرید زمین بهتر از خرید مسکن است.

هدف از خرید زمین یا آپارتمان

اگر هدف داشتن سرپناه باشد، قطعا خرید آپارتمان بهتر از خرید زمین خواهد بود. چرا که شما برای زندگی کردن به آن احتیاج خواهید داشت و در این شرایط زمین برای شما مناسب نیست. اما، اگر پول کافی برای خرید خانه ندارید، برای اینکه ارزش پول شما با توجه به تورم موجود کم نشود، می توانید زمین بخرید و هر زمان که هزینه کافی برای خرید خانه را داشتید، زمین را بفروشید و با آن آپارتمان بخرید. چرا که نسبت قیمت زمین به آپارتمان کمتر است.

اگر هم در دسته افرادی هستید که تمایل دارید خودتان از صفر تا صد ساخت خانه را بر عهده داشته باشید تا آن را مطابق با سلیقه خود بسازید، خرید زمین برای شما گزینه بهتری است. می توانید با مابقی پولی که از خرید زمین باقی می ماند، شروع به ساخت خانه مورد نظر کنید. اما، در نهایت، قبل از خرید، میزان تورم بازار را تخمین بزنید و با مشاوران حرفه ای و کاربلد مشورت کرده و بی گدار به آب نزنید!

اگر می خواهید از آپارتمان به عنوان منبع کسب درآمد و سرمایه گذاری استفاده کنید، می توانید یک آپارتمان در حد بودجه خود بخرید و آن را اجاره داده و از مزایای آن استفاده کنید.

مزایا و معایب خرید زمین و آپارتمان

انتخاب بین زمین و آپارتمان به فاکتورهای زیادی وابسته است و با توجه به این عوامل، گاهی انتخاب و در نظر گرفتن شرایط برای خرید زمین یا آپارتمان می تواند کمی دشوار شود. سعی می کنیم با بررسی مزایا و معایب هر دو به شما کمک کنیم تا به انتخاب درستی دست پیدا کنید.

مزایای خرید زمین

 • با خرید زمین می توانید طرحی که دلخواهتان است را روی آن اجرا کرده و خانه دلخواه خود را بسازید
 • امکان بهره برداری تجاری از زمین
 • کهنه نشدن زمین به دلیل نداشتن بنا

مزایای خرید آپارتمان

 • فضای آماده و قابل استفاده برای اسکان
 • مجهز به تجهیزات
 • سرپناه بودن

معایب خرید زمین

 • نبود سرپناه و قابل استفاده نبودن آن
 • اضافه شدن هزینه ساخت در زمین
 • دردسر ساخت و فراهم کردن شرایط آن

معایب خرید آپارتمان

 • کاهش ارزش خانه در طولانی مدت به دلیل فرسوده شدن بنا و قیمت گذاری آن تنها بر اساس زمین
 • هزینه بیشتر از خرید زمین

چه زمانی برای خرید زمین اقدام کنیم؟

انتخاب زمین با توجه به کاربری آن شرایط متفاوتی دارد. اگر به دنبال خرید زمین زراعی هستید، فصل پاییز و زمستان فرصت بهتری در اختیار شما قرار می دهد. در این زمان قیمت زمین کمتر از فصل بهار و تابستان است که درختان میوه دارند و به لحاظ زراعی پرمحصول هستند.

اگر به دنبال زمین برای ساخت و ساز خانه هستید نیز در فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای خرید در دسترس شما است. این دو فصل، فصل های سردی هستند که ساخت و ساز کمتر اتفاق می افتد. به همین جهت، قیمت ها مناسب تر از فصل بهار و تابستان است.

چه نکاتی را هنگام خرید زمین یا خانه باید رعایت کنیم؟

خرید زمین و خانه یک سرمایه گذاری بسیار خوب و بلند مدت در جهت افزایش ارزش سرمایه شما است. نسبت قیمت زمین به آپارتمان کمتر است. اما، گاهی این هدف شما است که تعیین می کند که کدام یک را به عنوان سرمایه گذاری انتخاب کنید.

معمولا اگر به دنبال سودآوری بلند مدت هستید، توصیه می شود زمین بخرید. در غیر اینصورت، خرید آپارتمان منطقی تر است و در کوتاه مدت سود بهتری برای شما خواهد داشت و قبل از اینکه بافت آن فرسوده شود، می توانید این سرمایه را تبدیل به پول نقد کرده یا با آن سرمایه گذاری دیگری انجام دهید.

خرید خانه کلنگی تقریبا هم تراز با خرید زمین است. چرا که بنا در خانه کلنگی ارزشی ندارد و چه بسا هزینه تخریب یا بازسازی آن نیز چیزی مازاد بر خرید زمین است. بنابراین، اگر فکر می کنید که خانه کلنگی در محله یا منطقه خوبی واقع شده است و با کمی سرمایه گذاری و ساخت یا تعمیر می توانید از آن بهره برداری کنید، می توانید خانه کلنگی بخرید. در غیر اینصورت، خرید خانه کلنگی اشتباه بزرگی خواهد بود که سرمایه شما را در شرایط نامطلوبی قرار می دهد. به طوری که، اگر با همان مبلغ روی کالای دیگری سرمایه گذاری می کردید، جواب بهتری دریافت می کردید.

آنچه که هنگام خرید زمین باید بدانید

از آنجایی که نسبت قیمت زمین به آپارتمان یا کلا یک بنا کمتر است، شاید بسیاری از افراد متناسب با بودجه ای که دارند، تمایل به خرید زمین داشته باشند. بنابراین، بهتر است نکاتی را راجع به خرید زمین بدانید.

 • قبل از هر چیز هدف خود را از خرید نوع زمین مشخص کنید که می خواهید زمین زراعی، باغ یا یک زمین مسکونی یا تجاری بخرید.
 • موقعیت زمین تا نقاط مهم شهر همچون مدرسه، بیمارستان، مراکز تجاری و سایر خدمات عمومی را بررسی کنید.
 • ارزش زمین را برآورد کنید و چشم انداز آینده آن را نیز در نظر بگیرید.
 • شرایط قانونی زمین به لحاظ داشتن مجوز متناسب با کاربری که دارد را در نظر بگیرید.
 • ریسک های احتمالی در خرید قطعه زمین مذکور را در نظر بگیرید.
 • شرایط پرداخت را با فروشنده هماهنگ کنید تا حین خرید مشکلی پیش نیاید.

ارسال دیدگاه

7 + 2 =