مزایا و معایب خرید سنگ ترامیت برای نما چیست؟

درست است که سنگ ترامیت به تازگی به عنوان یکی از سنگ‌های ساختمانی شناخته شده است، اما در همین مدت کوتاه توانسته است توجه بسیاری از ساختمان سازان و کسانی که به دنبال بهترین سنگ برای ساختمان خود هستند را به خود جلب کند. اما در کنار شناخت کاربردهای این سنگ، بسیاری از افراد نیاز دارند بدانند هنگام خرید سنگ ترامیت باید به چه نکاتی توجه کنند، چطور بهترین نوع سنگ ترامیت را پیدا کنند و چه نکاتی را باید پیش از خرید بررسی کنند. در ادامه ضمن بررسی کاربردها، نکات مهم هنگام خرید سنگ ترامیت را نیز بررسی خواهیم کرد.

چه زمانی خرید سنگ ترامیت بهترین گزینه است؟

سنگ یکی از منابع طبیعی است که به دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالا، تنوع طرح و رنگ و فراوانی منابع، به وفور در زمینه‌های مختلف به خصوص ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کدام از سنگ‌های ساختمانی ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ برخی از آن‌ها تخلخل بسیار پایینی داشته و وزن بالایی دارند و برخی دیگر تخلخل بیشتر و وزن کمتری دارند. برخی از آن‌ها رنگ ها و طرح‌های بسیار متنوع و خاصی داشته و مانند سنگ مرمر نور را از خود عبور می‌دهند اما برخی دیگر مانند سنگ ترامیت به دلیل داشتن رنگی یکدست و روشن مشهور شده اند. هر کدام از کاربردهای سنگ‌های ساختمانی نیز بر اساس همین ویژگی‌ها تعیین می‌شود.

در این میان سنگ ترامیت یکی از سنگ‌های سبک، مقرون به صرفه و با تخلخلی نسبتا زیاد است که رنگی روشن، جذاب و یکدست دارد. به همین دلیل کسانی که قصد خرید سنگ ترامیت را دارند در اکثر مواقع می‌خواهند از آن برای کاربردهای زیر استفاده کنند.

خرید سنگ ترامیت به عنوان سنگ نما

بیشترین و مهمترین کاربرد سنگ ترامیت، استفاده از آن به عنوان نمای ساختمان است. اگر می‌خواهید مزایا و معایب خرید سنگ ترامیت به قصد نصب نمای ساختمان را به خوبی بررسی کنید به نکاتی که در ادامه می‌گوییم دقت کنید.

  • سنگ نما باید رنگ مناسبی داشته باشد، بازی رنگ کمی داشته و ترجیحا رگه‌های کمتری در بافت آن باشد. به جرات می‌توان گفت سنگ ترامیت، به خصوص ترامیت مهتاب سفیدترین سنگ ساختمانی است که کمترین میزان بازی رنگ را نیز دارد. به همین دلیل است که در حال حاضر خرید سنگ ترامیت برای نما به خصوص نمای رومی ساختمان که سفید رنگ است بسیار رایج شده است.
  • از آنجایی که مساحت نمای ساختمان زیاد است و سنگ نیز یکی از منابع گران قیمت است، برای نما باید به دنبال سنگ‌هایی باشیم که قیمت مناسبی دارند. از آنجایی که قیمت خرید سنگ ترامیت درمقابل کیفیت مناسب آن از اکثر سنگ‌های ساختمانی پایین تر است، این سنگ برای نما بهترین گزینه به حساب می‌آید.
  • بالا رفتن رطوبت محیطی و یخ زدن آب در منافذ سنگ باعث خراب شدن بافت سنگ و حتی ترک برداشتن آن می‌شود. به همین دلیل سنگ نما باید تخلخل مناسبی داشته تا آب در منافذ آن نفوذ پیدا نکند. درست است که سنگ ترامیت تخلخل زیادی دارد، اما امروزه با توجه به استفاده از فناوری نانو برای ضد آب کردن آن، می‌توان با خرید سنگ ترامیت نانو شده، بهترین سنگ را برای نما انتخاب کرد.
  • سنگ‌های نما در ارتفاعات زیادی نصب می‌شوند؛ از آنجایی که احتمال رها شدن سنگ‌های سنگین از دیواره بیشتر است، بهترین انتخاب برای نمای ساختمان، خرید سنگ ترامیت است که وزن کمی داشته و به دلیل آهکی بودنش چسبندگی خوبی به ملات دارد.

استفاده از سنگ ترامیت به عنوان سنگ دیوار حیاط

همانطور که خرید سنگ ترامیت برای نمای ساختمان بسیار پرکاربرد و مناسب است، استفاده از این سنگ برای دیواره حیاط یا ویلا، دیواره‌های تراس و بالکن و دیواره‌های آسانسور نیز بسیار رایج است. با نصب سنگ ترامیت برای دیواره‌ها، در روزهای گرم تابستان گرمای کمتری در محیط جریان پیدا می‌کند، محیط بزرگ تر و دلبازتر به نظر می‌رسد و جذابیت بیشتری پیدا می‌کند.

این سنگ به خوبی با مصالح دیگر ترکیب شده و می‌تواند باعث زیباتر شدن محیط شود، با تابش نور مستقیم آفتاب تغییر رنگ نداده و کدر نمی‌شود، مقاومت کافی در برابر رطوبت و بارش‌های جوی داشته و از دیواره جدا نمی‌شود. همچنین برای کسانی که نمی‌خواهند برای نمای حیاط خود زیاد هزینه کنند نیز خرید سنگ ترامیت بهترین گزینه است.

هنگام خرید سنگ ترامیت باید به چه نکاتی توجه کنید؟

اگر با توجه به ویژگی‌هایی که سنگ ترامیت دارد و بر اساس کاربردی که مد نظرتان دارید، تصمیم به خرید سنگ ترامیت گرفته اید، باید نکات بسیاری را در نظر داشته باشید. به طور مثال باید بدانید قصد دارید چه سبکی از نمای ساختمان را پیاده کنید و آیا سنگ ترامیت برای این منظور مناسب است یا نه.

همچنین باید نصب نمای خود را به دست بهترین نصابان بسپارید تا مطمئن باشید، سنگ به بهترین شکل به دیواره می‌چسبد، ظاهری زیبایی پیدا می‌کند و از دیواره جدا نمی‌شود. علاوه بر این موارد بهتر است هنگام خرید سنگ ترامیت به موارد و نکات مهمی که در ادامه گفته می‌شود نیز دقت کنید.

کیفیت نوع سنگ ترامیت

اولین نکته ای که هنگام خرید سنگ ترامیت باید در نظر داشته باشید، بررسی کیفیت و میزان استحکام و مقاومت نوع سنگی است که انتخاب می‌کنید.

در حال حاضر معادن بسیاری از سنگ‌های ترامیت در کشور ما وجود دارند که از آن‌ها یکی از انواع سنگ‌های ترامیت مانند سنگ ترامیت مهتاب همدان، سفیدکوه، کردستان و سایر انواع ترامیت استخراج می‌شود. هر کدام از این سنگ‌ها هم از نظر کیفیت و هم از نظر رنگ و بافت تفاوت‌هایی با هم دارند.

علاوه بر این هر کدام از این سنگ‌ها از درصد مشخصی از مواد معدنی تشکیل شده اند که این مواد می‌توانند تعیین کننده درجه مقاومت و سختی سنگ باشند. بر همین اساس سنگ‌ها معمولا درجه کیفی مختلفی دارند که شامل عالی، ممتاز و سوپر می‌شوند. ناگفته نماند که درصدی از تعیین درجه کیفی سنگ به نحوه فرآوری آن که در ادامه آورده شده است مربوط است.

درجه کیفی سنگ

کسانی که قصد خرید سنگ ترامیت با کیفیت را دارند باید به سراغ سنگ‌هایی بروند که بهترین روش فرآوری و بهترین مواد پرداخت برای آن‌ها به کار رفته باشد. در واقع علاوه بر مواد تشکیل دهنده و نحوه تشکیل سنگ‌ها در معادن سنگ که کیفیت سنگ را تعیین می‌کنند، نحوه فرآوری و پرداخت سنگ نیز می‌تواند بر کیفیت آن تاثیر بگذارد.

فرآوری و پرداخت نیز شامل برش، توری و اپوکسی، رزین سنگ ساختمانی، روش‌های مختلف پرداخت و آبگریز کردن سنگ ترامیت است. هر کدام از مراحل فرآوری سنگ ترامیت باید با ماشین آلات مجهز و پیشرفته، با دقت زیاد و با استفاده از بهترین و با کیفیت ترین مواد انجام شوند.

قیمت خرید سنگ ترامیت

هر کدام از انواع سنگ‌های ترامیت، قیمت مشخصی دارند و می‌توان گفت قیمت هیچکدام از انواع سنگ‌های ترامیت با هم یکسان نیستند. علاوه بر این هر کدام از فروشندگان نیز می‌توانند قیمت یک نوع سنگ را بالاتر در نظر گرفته و تنها سود خود را در نظر داشته باشند. اگر قصد خرید سنگ ترامیت را دارید باید با توجه به کیفیت سنگ، سنگی را انتخاب کنید که مناسب ترین قیمت را داشته باشد. علاوه بر این باید به دنبال فروشندگانی باشید که در قیمت گذاری جانب انصاف را در نظر گرفته و مشتری خود را نیز در نظر دارند.

چطور بهترین فروشندگان سنگ ترامیت را بشناسیم؟

همانطور که در بالا گفتیم پس از بررسی کیفیت سنگ، کاربردهای آن و مقایسه آن‌ها با نیازها و انتظاراتی که از یک سنگ دارید، باید فروشنده مناسبی پیدا کنید که بهترین نوع سنگ ترامیت را با درجه کیفیت بسیار بالا به بازار عرضه کند.

بنابراین بهتر است پیش از خرید سنگ ترامیت نمونه کارهای فروشندگان مختلف را بررسی کنید، در مورد کیفیت سنگ آن‌ها تحقیق کنید و سنگ‌های ترامیتی که در انبار دارند را از نزدیک ببینید تا بتوانید مشکلات و عیوب آن‌ها را از نزدیک دیده و میزان بازی رنگ و تخلخل سنگ را به خوبی بررسی کنید. به طور مثال می‌توانید ترامیت مهتاب را در گوگل سرچ کرده و ضمن اطلاع از کیفیت و ویژگی‌های آن، پروژه‌های نمای ساختمان که با این نانو سنگ ترامیت کار شده اند را نیز ببینید.

ارسال دیدگاه

5 + 5 =