۷ راه جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

راهکار جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

“هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک” احتمالا بیشتر ما این جمله را بارها و بارها شنیده ایم. در این مقاله هم میخواهیم به همین جمله بپردازیم. یکی از دلایلی که ما از دوربین مداربسته استفاده میکنیم جلوگیری از سرقت در مکان های مختلف است. اما اگر این بار خود دوربین مداربسته مورد سرقت قرار گیرد چی؟ برای دوربین مداربسته، دوربین مداربسته بگذاریم؟ در ادامه راه هایی برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته میپردازیم.

دوربین های مدار بسته راه مناسبی برای محافظت از اشیا و اشخاص هستند. با نصب این دوربین ها می توانید محدوده مورد نظر خود را محافظت کرده و از سرقت اشیا گران بها جلوگیری کنید. خانه ها، مدارس و فروشگاه ها  از پرمصرف ترین مکان هایی هستند که به دوربین مدار بسته نیاز دارند. شاید برای شما هم جالب باشد که خود دوربین های مدار بسته نیز قابل سرقت هستند!

حتما تعجب می کنید ولی با توجه به قیمتی که این دوربین ها دارند، سرقت آن ها آسان خواهد بود ، به خصوص در مکان هایی که تعداد دوربین زیادی دارند. معمولا سارقین قابل شناسایی نیستند، زیرا اجازه نمی دهند که تصویرشان در دوربین ثبت شود. سارقین ممکن است به دلیلی گوناگونی دست به سرقت بزنند. برای جلوگیری از این کار باید اقداماتی را رعایت کنید تا بتوانید از سرقت آن ها توسط افراد ناشناس جلوگیری کنید.

انگیزه سارقان برای سرقت

سارقین می توانند به دلایل مختلفی دست به سرقت بزنند. دوربین های مدار بسته معمولا در مکان هایی نصب می شوند تا قابل دیدن باشند. این کار می تواند از دزدین آن ها تا حدی جلوگیری کند. اما اگر سارقان حرفه ای باشند، این امر نیز نمی تواند جلوی آن ها را برای انجام این عمل بگیرد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که انگیزه های اصلی برای سرقت چه مواردی می توانند باشد؟

بالا بودن قیمت دوربین های مداربسته

اولین عامل که در سرقت دخیل خواهد بود، قیمت دوربین ها است. هر چه دوربین های مدار  بسته و تجهیزاتشان پیشرفته تر باشد، قیمت بیشتر نیز خواهند داشت. بیمارستان ها و مکان هایی که تعداد بالایی از دوربین ها را نصب می کنند، همیشه در معرض سرقت هستند. اما برای این مورد یک استثنا وجود دارد که آن هم انواع دوربین مدار بسته ارزان است که خیلی از مواقع آن ها به سرقت می روند، و سارقین به قیمت آنها توجهی ندارند.

اما بر عکس این امر نیز می تواند درست باشد. مثلا خانه هایی که در مکان ها و کوچه های خلوت هستند، بهترین گزینه برای سرقت خواهند بود. افراد با پوشاندن چهره خود به راحتی می توانند دوربین ها را قطع کرده و آن ها را سرقت کنند. بازار سیاه، بهترین مکان برای فروختن این دوربین های سرقتی خواهد بود.

از بین بردن صحنه جرم

یکی از دلایلی که ممکن است به ذهنتان خطور نکند، این است که سارقین بعد از سرقت از خانه برای این که هیچ مدرکی از خود باقی نگذارند، به سرقت دوربین مدار بسته نیز اقدام می کنند. با این کار دیگر هیچ مدرکی باقی نمی ماند و صحنه جرم پاک خواهد شد.

انگیزه سارقان دوربین مداربسته

 

راه کار های جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

حال برای این که این اتفاقات و سرقت ها رخ ندهد چه کار هایی می توان انجام داد؟ مجموعه اقداماتی وجود دارد که می تواند از به سرقت رفتن دوربین های مدار بسته شما جلوگیری کند. راه های مختلفی برای اینکار از جمله استفاده از انواع نرم افزار دوربین مداربسته آیریویژن، کارهای فیزیکی و کارهای مانند آن ها وجود دارد. این راهکار ها به شرح زیر خواهند بود:

استفاده از باکس ضدسرقت

باکس های ضد سرقت انتخاب خوبی برای محافظت از دوربین ها خواهد بود.  وظیفه این باکس ها برای اولین بار پس از تولید، فقط محافظت لنز و بدنه از نفوذ رطوبت و گرد و خاک بود. اما کم کم با افزایش یافتن سرقت دوربین ها، تغییر کاربری دادند. امروزه علاوه بر محافظت دوربین ها از باران، می توانید برای جلوگیری از سرقت نیز از این شیلد ها استفاده کنید.

نصب درست دوربین

هیچ وقت خودتان به تنهایی وظیقه نصب دوربین های مدار بسته را بر عهده نگیرید. کمک گرفتن از یک متخصص می تواند به این منجر شود که بهترین مکان را برای نصب دوربین ها انتخاب کند. با این کار دیگر دوربین ها قابل دسترسی نخواهند بود.

نصب سنسور لرزشی

آژیر ها و دزدگیر ها ممکن است انتخاب خوبی برای محافظت از اشیا باشند، اما همیشه با سر و صدایی که ایجاد می کنند، مجرمین و سارقین را از صحنه فراری می دهند. نصب یک سنسور لرزشی می تواند از این اتفاقات جلوگیری کند. این سنسور ها می توانند به محض این که کوچک ترین لرزش یا لمسی در دوربین ها به وجود بیاید، آژیر را به صدا درآورده و در وقت صرفه جویی کنند.

نصب سنسور ماکرویو

سنسور ماکرویو بسیار پیشرفته تر از سنسور لرزشی است. مکانیزم کار این سنسور به این صورت خواهد بود که به محض نزدیک شدن فرد به سمت دوربین، آژیر را به صدا در می آورد تا بتوانید به موقع اقدام کنید. نکته قابل توجه در مورد این سنسور، قابل تنظیم بودن فاصله است که می توانید مشخص کنید چه زمانی آژیر به صدا در بیاید.

استفاده از چند دوربین برای پوشش همدیگر

دوربین ها به شکلی نصب می شوند که یک محدوده کلی رابتوانند در نظر بگیرند و معمولا نمی توانند محدوده نزدیک خود را زیر نظر بگیرند. برای این کار لازم است یک سری دوربین دیگر نصب بشوند تا بتوانند محدوده های نزدیک تر را نیز تحت پوشش خود قرار دهند. با این کار می توانید محدوده های مد نظر را با یکدیگر ترکیب کنید و محدوده های زیادی را زیر نظر بگیرید. با داشتن زاویه دید های زیاد، سرقت دوربین دشوار خواهد شد.

استفاده از مدار لوپ

روش دیگری که برای جلوگیری از سرقت وجود دارد، نصب مدار لوپ خواهد بود. در این روش با نصب مدار روی دوربین، زمانی که سارق نسبت به قطع این سیم اقدام کند، آژیر به صدا در خواهد آمد. زمان واکنش در این روش معمولا دیرتر از روش های دیگر، مخصوصا سنسور ماکرویو خواهد بود.

استفاده از دوربین های مداربسته پیشرفته

روز به روز تکنولوژی در حال افزایش است و دوربین های مدار بسته نیز پیشرفته تر خواهند شد. این دوربین ها طوری طراحی می شوند که به محض لمس یا دستکاری به سارق هشدار می دهند و از سرقت خود جلوگیری خواهند کرد. سنسوری که این وظیفه را برعهده دارد، tamper detection  خواهد بود.

دوربین مداربسته پیشرفته

راه های جلوگیری از سرقت دستگاه DVR و NVR

علاوه بر دوربین ها، دستگاه های ضبط کننده و نمایشگر ها نیز قابل سرقت هستند. معمولا سارقین همه تجهیزات دوربین های مدار بسته را سرقت می کنند، چرا که دوربین ها به تنهایی قیمت بالایی نخواهند داشت. پس شما علاوه بر خود دوربین، باید از تجهیزات آن هم محافظت کنید. در ادامه به برخی از روش های محافظت اشاره خواهیم کرد:

 

1.قرار دادن (NVR)‌و (DVR) در جعبه محافظ

دستگاه های ضبط کننده را می توانید درون جعبه هایی قرار دهید که بسیار محکم هستند و با هر ضربه ای آسیب نخواهند دید. برای گرفتن بهترین نتیجه، می توانید دستگاه را درون جعبه محافظ قرار داده، سپس آن را در جایی که در معرض دید نیست مخفی کنید. اگر بنا به دلایلی نتوانستید یک مکان مخفی پیدا کنید، کافی است جعبه محافظ را روی دیوار به خوبی محکم کنید.

2.قرار دادن (دی وی آر) در اتاق زیر شیروانی

اگر خانه شما به شکلی است که اتاق زیر شیروانی یا انباری دارد، بهترین راه برای محافظت از تجهیزات دوربین، مخفی کردن آن ها در زیر شیروانی خواهد بود. معمولا سارقین به سمت زیر شیروانی نمی روند چون احتمال مخفی کردن دستگاه ها در این اتاق را نمی دهند.

3.قرار دادن (دی وی آر) داخل دیوار

برخی از افراد اشیا گران بها مانند گاو صندوق را درون دیوار جایگذاری می کنند. شما نیز می توانید تجهیزات را درون دیوار مخفی کنید و روی آن را با یک تابلو یا چیز دیگر بپوشانید.

4.تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات (ان وی آر) و ( دی وی آر)

تنها کاری که می تواند بعد از سرقت به شما کمک کند، گرفتن بک آپ از اطلاعات ذخیره شده خواهد بود.

جمع بندی

انواع دوربین مدار بسته آیریویژن، بهترین دستگاه هایی هستند که می توانند در محافظت از اشیای گران به شما کمک کنند. شما می توانید با نصب آن ها در گوشه های خانه یا مکان مورد نظر، از رفت و آمد ها اطلاع پیدا کنید. اما مشکل اصلی، سرقت خود این دستگاه ها خواهد بود. در این مطلب به ذکر نکاتی برای جلوگیری از سرقت این دستگاه ها پرداختیم. نکته دیگری که می توانید در نظر بگیرید، اتصال آن ها به تلفن همراه شما است. در این صورت همیشه به صورت آنلاین می توانید محیط اطراف را در نظر بگیرید و از سرقت جلوگیری کنید.

 

(متن بالا، یک رپرتاژ خبری است که سایت مسیرذهنی هیچگونه دخل و تصرفی در آن ندارد.)

ارسال دیدگاه

76 − 72 =