مقاله در شماره ۳۳۷ مجله موفقیت

کمیل غفورمحسنی  مقاله ای با عنوان “روی موج تبلیغات جدید جهان سوار شوید!” در شماره ۳۳۷ مجله موفقیت منتشر شده است.

 

اگر شما هم اهل اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستید، به احتمال زیاد شما هم با تصاویری روبرو شده اید که مثلاً از یک فیلم برداشته شده و یا عکس یک لحظه خاص باشد و در زیرش یک عبارت مفهومی و خنده‌دار نوشته شده است.

بعضی از این تصاویر که با سرعت زیادی در اینترنت دست به دست می‌شود را meme (تلفظ : میم) می‌گویند. نخستین بار ریچارد داوکینز در سال ۱۹۷۶ در کتاب “ژن خودخواه” آن را بکار برد. Meme در لغت به معنی الگویی از ی
ک مجموعه از فرهنگ‌ها (سبک و روشها، مفاهیم و رفتارها) است. میم ها به گونه های مختلفی وجود دارند. پیش از بوجود آمدن اینترنت می‌توان به بنای پارتنون یونان و بنای انجمن روم اشاره کرد که از تلفیق معماری آن‌ها بنای یابود لینکلن در آمریکا ساخته شد. ستون‌های بنای یادبود لینکلن یک میمِ معماری است که نشان دهنده انتقال از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر با تطبیق چشم انداز، سبک و روش، مفاهیم و آب‌وهوای خاص آنجا است.

meme-advertising

 

میم مفهوم جدیدی در بازاریابی است که در گذشته چندان آشنا نبود. جالب است بدانید که استفاده از میم ها در اینترنت بسیار فراگیر شده.

میم ها می‌توانند در قالب فیلم‌های کوتاه هم قرار بگیرند. احتمالا کلیپ‌های دابسمش را دیده‌اید؛ فیلم‌های کوتاهی که یک نفر شروع می‌کند به صحبت کردن ولی صدای شخصیت فیلم و یا خواننده بجای او پخش می‌شود. البته فیلم‌های میم گسترده‌تر از فقط دابسمش هستند.

pic-003

میم ها به‌صورت متن نیز وجود دارند، مثلا تگ‌های اینستاگرام و توییتر نوعی میم حساب می‌شوند! #۲۰ThingsAboutMe یکی از تگ‌هایی بود که افراد زیادی را به خود جذب کرد. افراد ۲۰ مورد از خصوصیات خود را بیان می‌کردند.

درواقع همه ما دوست داریم درباره خودمان صحبت کنیم. یک کودک زمانی که نقاشی می‌کشد یا کاردستی درست می‌کند، اولین کاری که انجام می‌دهد نشان دادن آن به پدر و مادر و دیگران است. الآن هم کافی است ما یک لباس جدید بخریم، احتمالا اولین کار این است که به افراد خانواده‌مان یا دوستانمان نشانش دهیم. بنابراین این تگ‌ها که درباره خود فرد است، بسیار پرطرفدار می‌شود چرا که مطابق علاقه ما است.

اگر هنوز مجاب نشدید که از میم ها باید استفاده کنید، این چهار ویژگی را حتما بخوانید!

۱- میم ها مثل ویروس پخش می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم میم ها ویروسی بودن آن‌ها است. بیشترین کاربرد اینترنت برای افراد استفاده برای سرگرمی و مشغول بودن است به همین دلیل، سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، یوتیوب و نرم‌افزارهایی مانند تلگرام انقدر پرطرفدار و محبوب هستند. توجه کنید که در آن‌ها پر است از تصاویر و ویدئوهای جالب!

ادامه این مطلب را می توانید در شماره ۳۳۷ مجله موفقیت مطالعه بفرمایید.

 

pic-002

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

86 − = 83