آسان‌تر از همیشه تبلیغات پول‌ساز می‌سازم!

تبلیغات

آسان‌تر از همیشه تبلیغات پول‌ساز می‌سازم!

تبلیغ نویسی مهارتی است که طی سال‌ها رشد کرده و در ساخت تبلیغات بسیار ضروری است. هم‌اکنون شغلی است که شرکت‌های تبلیغاتی به آن نیاز دارند و اگر شما کسب‌ و کاری برای خود دارید امتیاز ارزشمندی است. که کمی با این مهارت آشنا شوید تا بتوانید در ساخت تبلیغات خودتان از آن استفاده کنید. اصول کلی آن تقریباً در هر تبلیغی از جمله تبلیغات اینترنتی، چاپی، پیامکی و… یکسان و کاربردی است. و باعث می‌شود فروش شما نسبت به تبلیغات عادی افزایش چشم‌گیری پیدا کند که در فیلم رمز و راز تبلیغات پولساز توضیحات کامل و کاربردی در این خصوص ارائه شده است .در ادامه به چند روش تبلیغ نویسی اشاره می‌کنیم.

 

۱- متن کوتاه در تبلیغات بنویسید

نویسندگان حرفه‌ای تبلیغ به‌خوبی می‌دانند که متن تبلیغات بهتر است کوتاه باشد. البته متن بلند نیز می‌تواند موفق باشد ولی در مقایسه، متن کوتاه بهتر است. افراد معمولا وقت و حوصله کافی برای صرف زمانشان به خواندن پیام تبلیغاتی شما را ندارند. پس باید کاری کنیم که با دیدن عنوان پیام ما توجهشان به ما جلب شود تا حاضر شوند زمانی را به ما اختصاص بدهند. اینجا است که متن کوتاه بیشتر مؤثر است.

اگر در حال وبگردی در اینترنت باشید، مطمئناً به دنبال مطلب خاصی هستید و توجه زیادی به تبلیغات نمی‌کنید. اگر به مطالعه مجله یا روزنامه می‌پردازید سریعاً از تبلیغات عبور می‌کنید. مگر اینکه همان لحظه به آن محصول یا خدمت احتیاج داشته باشید و مطمئناً اگر با خودرو از بزرگراه یا خیابانی عبور می‌کنید. فقط چند لحظه فرصت توجه کردن به بیلبورد تبلیغاتی را دارید، چون اگر کمی بیشتر توجه کنید ممکن است تصادف کنید. همان‌طور که متوجه شدید یک تبلیغ نویس فرصت کمی برای جلب‌توجه مخاطب و رساندن پیام بازاریابی خود دارد.

یکی از تکنیک‌هایی که باعث می‌شود نوشته کوتاه شما مؤثرتر باشد، تکنیکی است که نامش را “آینه رفتار مشتری” گذاشته‌ام. مشتری فقط به این دلیل که تبلیغ شما خیلی باحال است و یا جمله‌ها و تصویر جذاب دارد از شما خرید نمی‌کند! باید تصور کنید که مشتری چه چیزی را می‌خواهد انجام دهد و آن را مستقیماً از زبان او بنویسید.

برای مثال چه در اینترنت و چه در مجلات و روزنامه‌ها بارها تبلیغی با این عنوان دیده‌ام : تور ۷ روزه کشتی کروز. جمله کوتاهی است ولی مؤثر نیست! بهتر بود که می‌نوشتند: سفر رویایی من با کشتی کروز! (هفت روز شگفت‌انگیز). در متن دوم احساسات را بیشتر درگیر کردیم و متن از زبان خود مخاطب بیان‌شده است. که تأثیر آن را برای ضمیر ناخودآگاهش بیشتر می‌کند و درنهایت به مدت‌زمان اشاره‌کرده‌ایم. متن بلند زمانی مناسب است که شما بتوانید توجه مخاطب را در مدت خواندن به آن جلب کنید.

 

۲- در تبلیغات داستان‌گویی کنید

چند سال از ازدواج من و امیر گذشته، امیر معمولاً تا دیروقت به مریض‌هایش رسیدگی می‌کند. کم‌کم احساس تنهایی من بیشتر می‌شود و امیر هم خسته‌تر شده، خانه‌مان محل تنش و دعواهای بی‌دلیلمان شده است. با مشورت هم تصمیم گرفتیم که از آژانس نزدیک محل کار امیر تور کشتی کروز برای تعطیلات تهیه کنیم تا هم‌ سفری رفته باشیم و هم بیشتر باهم خاطرات خوب و خوش بسازیم.

سفر با کشتی همیشه از کودکی جزو رویاهای من بود. کشتی از بندر شهر آتن فاصله می‌گیرد و مرغ‌های دریایی کشتی ما را همراهی می‌کنند. به‌محض اینکه کشتی لنگر را می‌کشد و از بندر دور می‌شود حس رها شدن در پهنه بی‌کران دریا و بی‌انتها بودن به آدم دست می‌دهد. بزرگ مردانی مانند ماژلان، کریستوف کلمب و… را برایم تداعی می‌کند و با خودم فکر می‌کنم ما هم باید به‌سوی کشف همدیگر حرکت کنم.

شب در کشتی مراسم شادی برگزار می‌کنند که باعث آشنایی‌مان با یک زوج مسن شد، جان و سارا. دو عاشق که سال‌ها در کنار هم روزهای زیبایی را خلق کردند. جان با نگاه نافذش به من و امیر نگاه می‌کرد و گویی متوجه گفتگوی سرد ما می‌شد. پس از صرف شام جان با امیر به روی عرشه کشتی رفتند و بعد از بازگشتشان امیر …

مطمئناً شما هم علاقه‌مند به توضیحات بیشتر و ادامه داستان هستید! نه؟ همه ما دوست داریم درباره دیگران بشنویم و بفهمیم که آن‌ها با چه چالش‌هایی روبرو بودند که توانستند به آن‌ها چیره شوند. نکته جالب اینجاست که چه خوب می‌شود که محصول یا خدمت ما کاتالیزور این ماجرا باشد. مثل داستان بالا که مثلا در داستان اشاره می‌کردم که تور آن کشتی کروز را از فلان آژانس مسافرتی تهیه کردم و این سفر خوب را برای من رقم زد. ممکن است شما از تکنیک داستان‌گویی در ایمیل‌ها، در مجلات و به‌صورت ویدئو استفاده کنید؛ اما به‌هرحال داستان از این چهارعنصر تشکیل می‌شود.

  • شروع داستان: بهتر است از خود مشکل، داستان را شروع کنید. کاراکتر اصلی داستان چطور دچار مشکل می‌شود و زندگی‌اش چگونه تغییر می‌کند.
  • کشمکش: شرایط سخت و چالش را شرح بدهید. اگر او مشکل را حل نکند دچار چه اتفاقات ناخوشایندی می‌شود؟
  • گفتگو: افراد مجذوب گفتگو هستند و ذهن انسان راحت‌تر آن‌ها را درک می‌کند. این تکنیکی است که در داستان‌ها، شعرها نیز زیاد استفاده می‌شود.
  • راه‌حل: محصول یا خدمت خود را به‌عنوان راه‌حل در داستان بگنجانید. طبق تحقیقات انجام‌شده معرفی محصول خود به‌عنوان راه‌حل در داستان باعث می‌شود در ذهن مشتری ۴ برابر اعتبار بیشتری به دست بیاورد.

 

۳- ایجاد حس کمبود در تبلیغات

حس کمبود انواع مختلفی دارد. یکی از آن‌ها کمبود در تعداد است. مردم عاشق خریدن چیزهایی هستند که تعداد افراد کمی آن‌ها را در اختیاردارند. چرا تابلوی سهراب سپهری در حراج خرداد امسال در تهران ۳ میلیارد تومان به فروش رسید؟ فکر می‌کنید اگر ۵۰۰ هزار عدد از این تابلو وجود داشت که خیلی‌ها می‌توانستند آن را داشته باشند به چنین قیمتی فروش می‌رفت؟ نکته در همین تعداد کم است. داشتن یک‌چیز نادر ما را در ذهن دیگران خاص می‌کند. بنابراین طبیعی است که کفش‌های دست‌دوز به دلیل کمیابی بسیار گران‌تر از کفش‌های صنعتی باشد.

نوع دیگر کمبود، محدودیت در زمان است. مردم از حس از دست دادن و ضرر کردن می‌ترسند. بنابراین اگر شما متوجه شوید که کشتی کروز امسال فقط تا شهریور ماه می‌تواند سفر کند و تا سال دیگر سفری ندارد؛ و الان فقط ۱۱ نفر ظرفیت خالی دارد احتمال بیشتری دارد که اقدام کنید. تا اینکه حس کنید همیشه این کشتی سفر دارد و هر وقت اراده کنید می‌توانید بلیط آن را تهیه کنید. بنابراین می‌توانید برای تبلیغ محصول یا خدمت خود به محدودیت‌ها اشاره‌کنید تا این حس کمبود باعث تحریک و اقدام مشتریان شود.

گاهی اوقات می‌توانید این حس کمبود را به‌صورت ساختگی ایجاد کنید. شاید شما محصول یا خدمتی دارید که می‌شود از آن همیشه تولید کرد ولی با ایجاد شرایطی خرید آن را در ذهن مشتری با کمبود روبرو می‌کنید. این کار باعث می‌شود مشتری بجای امروز و فردا کردن زودتر اقدام به خرید کند. مثلاً مشاورین کسب و کارها در هر زمان بیشتر از چند کسب‌ و کار را نمی‌پذیرند، بنابراین اگر شرکتی نیاز به مشاوره آن‌ها دارد نمی‌تواند زمان را از دست بدهد و سریع قرارداد همکاری می‌بندد. همچنین سایت‌هایی مثل دیجی کالا موجودی انبار خود را نشان می‌دهند و معمولاً در حد بالا نمایش نمی‌دهند تا مشتری خریدش را به عقب نیندازد و از ترس تمام شدن سریع‌تر خرید کند.

جهت ایده های بیشتر تبلیغات و روش های نوین بازاریابی می توانید درخواست خود را از قسمت مشاوره مدیریت اعلام نمایید.

ارسال دیدگاه

2 + 6 =