بازاریابی انتظار

wait marketing

بازاریابی انتظار

شما در ایستگاه منتظر سوارشدن  تاکسی هستید و چون کار خاصی برای انجام دادن ندارید ناخودآگاه به تبلیغات نصب شده بر روی تابلو تبلیغات ایستگاه توجه می‌کنید ، در این زمان شما در معرض یک کمپین مخفی و کوچک از بازاریابی انتظار قرارگرفته‌اید.

مفهوم بازاریابی انتظار بسیار ساده است، در واقع هر جا که مشتری در حال انتظار کشیدن است و با تبلیغی مواجه می‌شود و به آن توجه می‌کند در معرض بازاریابی انتظار قرارگرفته است. البته به شرطی که بازاریابان با هدف قبلی از زمان انتظار مشتری در جهت تبلیغات خود استفاده کنند. به این روش بازاریابی انتظار یا wait marketing  میگویند.

 

چرا بازاریابی انتظار مفید است؟

بازاریابی انتظار از زمان‌هایی بهره می‌برد که مردم به‌اجبار مجبورند برای انجام کاری منتظر بمانند و ازآنجاکه انتظار برای هیچ فردی خوشایند نیست . ذهن انسان به‌طور ناخودآگاه سعی می‌کند تا با انجام کارهای متفاوت این زمان انتظار را برای خود ساده‌تر و خوشایندتر کند. این کار می‌تواند با نگاه کردن ساده به محیطی شروع شود که در آن مجبور هستید انتظار بکشید.  در اصل مغز انسان به دنبال لذت بردن است و از کوچک‌ترین زمان‌ها هم برای این کار استفاده می‌کند برای همین است که زمانی که شما در صف طولانی یک پمپ‌بنزین هستید به یک بیلبورد تبلیغاتی بیشتر و طولانی‌تر توجه می‌کنید. در کافه‌ها زمانی که به افراد دقت می‌کنید به‌محض سفارش و شروع شدن زمان انتظار اکثر مردم سریع موبایل خود را درآورده و با آن مشغول می‌شوند . به خاطر اینکه مغز به دنبال انجام کاری برای لذت بردن به‌جای انتظار کشیدن است و آن کار هرچند ساده و کوچک را به انتظار ترجیح می‌دهد. به همین دلیل است که یک تبلیغ بازاریابی انتظار ۲ تا ۳ برابر مؤثرتر از یک تبلیغ تلویزیونی است!

 

موارد مهم در بازاریابی انتظار

یک نکته مهم در بازاریابی انتظار تناسب محل تبلیغ با جامعه هدف شماست. درواقع به نمایش گذاشتن هر تبلیغی در هرجایی مفید  نیست. بیایید مکان‌های معمولی که مردم در آنجا منتظر می‌مانند را باهم مرور کنیم . مکان‌هایی مثل ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و داخل وسایل نقلیه عمومی ، مطب پزشکان ، رستوران‌ها و کافه‌ها ، پمپ‌بنزین‌ها و … همه از جاهایی است که مردم به تعداد دفعات زیاد در آن‌ها معطل می‌شوند.

 

مثلاً برای تبلیغ وسایل طبی مانند زانوبند طبی و یا برخی وسایل ورزشی ، مطب یک پزشک ارتوپد می‌تواند یکی از بهترین مکان‌ها برای تبلیغ باشد. و یا مثلاً برای تبلیغ کتاب‌های  کمک‌آموزشی کنکور ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس و مترو نزدیک دبیرستان‌ها از مکان‌های استراتژیک برای تبلیغات است.

 

در یک تبلیغ تلویزیونی تبلیغ به انواع مخاطبان نمایش داده می‌شود که تعیین اینکه” آیا تبلیغ را کسی دیده یا نه ؟” یا ” آیا آن‌کسانی که دیده‌اند مخاطبان شما بوده‌اند یا نه؟”   تقریباً غیرممکن است بازاریابی انتظار از این امکان ویژه برخوردار است که شما می‌توانید خود را چند گام به جامعه هدف مرتبط و مناسب‌تر نزدیک کنید و با درصد بالایی مطمئن شوید که افراد منتظر به آگهی شما توجه کرده و آن را در ذهن خود مرور می‌کنید.

توصیه ما به شما : اگر در کسب‌وکاری هستید که می‌توانید از بازاریابی انتظار کمک بگیرید هرگز این فرصت کم‌هزینه و کارآمد را از دست ندهید ….

 

منبع: مسیر ذهنی، آموزش مدیریت

ارسال دیدگاه

95 − = 92